sâmbătă, 16 ianuarie 2016

Fara nicio legatura cu Eminescu

Acu` ceva vreme, cand inca ma gadilicea sa scriu, postam asta:

Acelasi sentiment ca si tine l-am avut si eu, inca de pe vremea liceului. Si inca il mai am. Iar ca o-ncheiere apoteotica a acestei seri frumoase, cu iz de cultura si parfum de inteligenta, am sa-ti spun: Fruntea sus, boier Bibescu./Nu toti suntem Eminescu./Eminescu de am fi,/Nu am arde-o in nestire,/Pe un site,numit Unire./Mica, mare,cui ii pasa?/Sase-sase,poarta-n casa./ Noapte buna eu iti spui,/De la Londra./Nu Vaslui. Anonima


Iar asta mi se raspundea:

anonimo....ma iriti. cred ca ai ceva in cap. daca nu as fi in stare de ebrietate, as putea jura ca te cunosc. zi-mi ca gresesc.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu